חדרים נקיים – כל מה שצריך לדעת

אם בעבר היה נהוג למצוא חדרים נקיים רק בפרויקטים של התעשייה האווירית ומקרים מיוחדים, ככל שנקפו השנים, כך השימוש בחדרים הללו הפכו להיות יותר נפוץ בתעשיות השונות. בין אם מדובר על עולם הקוסמטיקה, הפלסטיקה או אפילו חקלאות של קנאביס רפואי, החדרים הללו יכולים להביא תועלת רבה ולהעמיד את הפעילות של המפעל בסטנדרטים הגבוהים ביותר.


ניתן למצוא יזמים ישראלים רבים אשר בוחרים ללכת בנתיב של הסבת חדרים בגדלים שונים לחדרים נקיים. עלות של הסבה כזו יכולה להגיע אף ל-25,000 שקלים למטר רבוע, והרי שהפוטנציאל הגלום בתחום החדרים הנקיים מושך אליו לא מעט יזמים שרוצים להרוויח כסף מהתחום.


מה שמייחד חדרים נקיים זה הסטנדרט של הניקיון שלהם. בניגוד לחדרים רגילים, בדרך כלל כאשר רוצים להיכנס לחדר נקי יש לעבור במסדרון מקדים שבו ילבשו העובדים לבוש מיוחד ואף יעברו חיטוי. רק לאחר מכן הם יוכלו להיכנס לתוך החדר הנקי.


איך נמדדת רמת הניקיון של חדר נקי?

הדרך המקובלת למדוד את רמת הניקיון של כל חדר נקי היא על פי מספר החלקיקים לכל מטר מעוקב של אוויר. לכל חברה יש את הסטנדרט שלה למספר החלקיקים הרצוי לכל מטר מעוקב של אוויר, ולצד זאת יש גם היבטים נוספים שצריכים להילקח בחשבון כאשר מתכננים חדר מהסוג הזה.


אם אתם מתכננים פרויקט גדול או שיש לכם חברה שעוסקת בתחום הפארמה, הקנאביס או הפלסטיק, אז תוכלו לפנות אל חברה שעוסקת בבנייה של חדרים מהסוג הזה כדי שתוכל להציע לכם הצעה הולמת ולוודא שאתם בוחרים ללכת על האפשרות הטובה ביותר על בסיס הצרכים שלכם.


כפי שאתם בוודאי יכולים לתאר לעצמכם, יש לא מעט שיקולים שצריכים לבוא בחשבון כאשר מתכננים חדר מהסוג הזה, כך שאם אתם כבר בוחרים לעשות זאת, אז יהיה כדאי לכם לפנות אל חברה מנוסה בתחום ולשתף עמה פעולה על מנת להבין צעד אחר צעד, באופן מדויק, מהן כל האפשרויות העומדות בפניכם על מנת לבנות חדר שיעמוד בכל הדרישות שיש לכם.


תחום שיותר ויותר חברות נכנסות אליו

אם בעבר מספר החברות שהיו עושות שימוש בחדרים הללו היה נמוך במיוחד, אז הרי שכיום ניתן למצוא אותו כמעט בכל תחום בתעשייה. בתחום הנדל"ן ואף ייצור המזון ניתן לראות עלייה משמעותית בכמות החדרים הללו, וזאת מתוך רצון לשמור על קו ייצור נקי ככל שניתן, כך שהתוצאה הסופית תהיה כמה שיותר טובה.


ככל שהצורך בחדרים מהסוג הזה הולך וגובר, כך יש גם יותר חברות שמציעות בנייה של אותם חדרים. כך שאם זה משהו שמעניין אתכם, כמובן שיהיה כדאי לכם לערוך סקר שוק מקיף על מנת להבין טוב יותר איזו חברה תוכל להציע לכם את הפתרון ההולם ביותר.


לכל חברה יכולים להיות היתרונות והחסרונות שלה, שכן יש לא מעט טכנולוגיות שונות שנעשה בהן שימוש, ולפיכך יהיה כדאי לכם לבדוק את הדברים לעומק על מנת שתוכלו להבין בדיוק במה יהיה כדאי לכם לבחור בסופו של דבר.


נמליץ לכם אף להתייעץ עם חברות שונות שמציעות את השירותים הללו, שכן כך תוכלו להבין בדיוק מהן האפשרויות שיש לכם ומהם הדברים שצריכים לעמוד לנגד עיניכם לפני שאתם יוצאים לדרך עם פרויקט כזה. התייעצות עם אנשי מקצוע תוכל לאפשר לכם להתנהל בצורה הרבה יותר נבונה ולדעת בדיוק מה עליכם לעשות על מנת להבטיח שאתם הולכים על האופציה הטובה ביותר בשבילכם.


מה מאפיין חדרים נקיים?

רמת טמפרטורה של 20 מעלות בערך, לצד זרימת שמוגדרת כ-0.1 מטר לשנייה לכל היותר ורמת לחות של 45%-55% מהווים פרמטרים עיקריים לכל תכנון של חדר נקי. כך שאם אתם מתחילים לשקוד על תכנון של חדר כזה לצורכי החברה שלכם, אלו יהיו בין הדברים העיקריים שתצטרכו לקחת לתשומת ליבכם.


יצירה ושמירה של תנאים מהסוג שהזכרנו זו משימה שיכולה להיות לא פשוטה בכלל, ובדיוק בשל זאת יש צורך בפניה אל חברה שמנוסה ביצירת חדרים מהסוג הזה. שימוש בטכנולוגיות מתקדמות והבאה בחשבון של כל השיקולים השונים זה משהו שצריך לעשות על מנת להבטיח שזה אכן מתבצע על הצד הטוב ביותר.


בכל הנוגע לבניה של החדר הנקי, השימוש בנירוסטה, פורמייקה ואף אלומיניום נחשבים לסטנדרט, שכן הם מאפשרים לשמור על המבנה חלק מבפנים ובכך לשמור על רמת הניקיון גבוהה ככל שניתן.


דבר נוסף וחשוב שצריך להילקח בחשבון הוא שמירה על לחץ אוויר חיובי בתוך החדר בכל העת. בדרך הזו ניתן לשפר את רמת הניקיון של החדר ולהטיח שכמות האוויר שנכנסת גדולה בצורה משמעותית מאשר כמות האוויר היוצאת. זה מאפשר לאוורר את החדר בצורה יעילה ולהבטיח שהכול יתבצע על הצד הטוב ביותר.


מהם הגדלים של חדרים נקיים?

אין הגדרה ספציפית לגודל ייעודי של חדרים מהסוג הזה בתעשייה, שכן לכל חברה יש את הצרכים שלה, והרי שישנן חברות שיכולות להסתפק בחדרים בגודל של עשרות מטרים רבועים בודדים, ואילו אחרות יצטרכו מאות ואף אלפי מטרים רבועים. לפיכך צריך לבחון בתחילה את צורכי החברה ורק לאחר מכן להתקדם עם תהליך התכנון והבניה של החדר, כך שהכול יוכל להתבצע על הצד הטוב ביותר בסופו של דבר.


אם אתם לא בטוחים לגבי הדרך שבה הדברים צריכים לצאת לפועל עם תכנון של פרויקט כזה מורכב, אז פשוט תנו למקצוענים לעזור לכם ולעשות כל מה שצריך על מנת להקל עליכם ולחסוך לכם זמן רב. אנו בטוחים שזה ישתלם לכם ויאפשר לכם להיות רגועים לחלוטין בכל הנוגע לדרך שבה אתם מוציאים לפועל את הרעיונות שלכם.


תכנון של חדרים כאלה צריך להתבצע באופן מקיף, שלב אחר שלב, תוך כדי בחינה של כל צורכי החברה שלכם. רק בדרך הזו ניתן להבטיח שהדברים יצאו לפועל בהצלחה ותוכלו לעשות את הפעילות שלכם באופן שוטף וללא כל בעיה.


בנייה חדר נקי בסטנדרט הגבוה ביותר בעלות נמוכה

אם בעבר בניה של חדרים נקיים הייתה יקרה במיוחד, אז ניתן להעיד כי לאחרונה המחירים רק יורדים, וזאת בשל ייצור זול שניתן למצוא במדינות שונות במזרח של טכנולוגיה מתקדמת בתחום. כך שאם אתם רוצים לצאת לדרך עם פרויקט מהסוג הזה, אל תתנו לנושא העלות להטריד אתכם יותר מידי ותזכרו שבמקרים מסוימים ניתן לעשות זאת במחיר לא רע בכלל.


כמובן שאם אתם כבר בוחרים ללכת על האפשרות הזו, אז יהיה כדאי לכם לבדוק היטב איזו חברה מציעה לכם את שירותי התכנון והבניה, שכן טיב השירותים יכולים להשתנות משמעותית בין כל חברה, והרי שאנו בטוחים שאתם מעדיפים שלא להתפשר בנושא הזה. אתם רק צריכים לוודא שאתם בוחרים ללכת על האופציה הנכונה עבורכם.


על מנת להבין טוב יותר מה אתם יכולים לעשות לפני שאתם מתחילים בתכנון חדר כזה, תזכרו שזה תמיד מומלץ להתייעץ עם מספר חברות שונות על מנת לקבל אינדיקציה טובה יותר לגבי כלל האפשרויות שיש לכם. זה בוודאי יוכל לעזור לכם להבין בדיוק מה אתם יכולים לעשות!