בחירת חברת הנדסה לתכנון והקמת חדרים נקיים

הצורך בחדרים נקיים יכול לעלות במפעלים ממגוון רחב של תעשיות כגון: פארמה, ביוטכנולוגיה מכשור רפואי, חדרים נקיים לקנאביס רפואי, אלקטרוניקה, פלסטיקה, אופטיקה, תעשיית המזון ותעשיות נוספות. 
המטרה המרכזית מאחור הצורך בחדר נקי היא ליצור שטח נקי, סטרילי ומבוקר ברמה גבוהה במיוחד – כאשר, רמת הניקיון נמדדת על פי כמות חלקיקים למטר מעוקב של אוויר.
כדי לענות על המטרות והציפיות, חדר נקי אמור בראש ובראשונה להיות מותאם לסוג התעשייה, לשימושים הפרטניים המייעדים עבורו וכמובן, לדרישות וצרכי המזמינים.

מעבר לכך, תכנון חדרים נקיים אמור לקחת בחשבון תקנים, נהלים, חוקים והקפדה על עמידה בסטנדרטים העולמיים המקובלים בתחום. 
מהסיבות הללו, עבודת התכנון וההקמה של חדרים נקיים, חייבת להתבצע על ידי חברת הנדסה מקצועית ומנוסה, אשר מחזיקה בניסיון ובהסמכה ייעודית בתכנון והקמה של חדרים נקיים למפעלים. התפשרות על פחות מכך, עלולה לגרור תקלות ומפגעים בתהליכי ייצור בעבודה בחדרים נקיים. 

 

 

תכנון והקמה של חדרים נקיים
במהלך הליך הקמת חדרים נקיים נעשה שימוש בחומרי גלם ייעודיים כגון: רצפה אנטי סטטית, פאנל HPL לצורך חיפוי הקירות - כאשר המטרה של לוחות אלו היא להגן ולמנוע הצטברות חיידקים או הידבקות של חלקיקים שונים אשר עלולים לפגוע באיכות ובתקינות החדר הנקי. 

כל חדר נקי אמור לכלול מערכות מתקדמות וחדשניות כמו: מערכת סינון חלקיקים ומערכת מיזוג אוויר ייחודית, אשר מטרתן לוודא שתנאי הניקיון הנדרשים אכן מתקיימים וזאת על ידי מעקב וניטור של המשתנים הבאים:

 • טמפרטורה – חייבת להיות מדויקת ומבוקרת על מנת למנוע פגיעה בתהליך הייצור בחדר.

 • רמת הלחץ – בחדר נקי יש להקפיד לשמור על לחץ אוויר (חיובי או שלילי)  תוך בקרת הכנסת אוויר בכמות גדולה או קטנה יותר מזאת שיוצאת.

 • אחוזי הלחות בחדר – יש צורך בשליטה באחוזי הלחות למניעת היווצרות של נבגים וצמצום היתכנותם בהתאם לעבודה עם חומרים רגישים ללחות יתר או לחילופין מניעת היווצרות של חשמל סטטי בלחויות נמוכות.

לצד אותן מערכות חדשניות, חדר נקי אמור לכלול גם ציוד ייעודי כמו: מונה חלקיקים, מנדפים כימיים, ריהוט לחדרים נקיים כמו: שולחנות נירוסטה, דיספנסרים, מתלה חלוקים ומכונה אוטומטית לכיסוי נעליים – כידוע, העובדים בחדר נקי חייבים להיות לבושים בצורה המותאמת לתנאי העבודה בחדרים נקיים בהתאם לרמת הניקיון הנדרשת בחברה.

בחירת חברת ההנדסה
בכדי שחדר נקי יענה על כל המטרות והציפיות ממנו, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בשלב הראשון את חברת ההנדסה המתאימה למטרה.
תכנון והקמת חדרים נקיים, היא עבודה המתבצעת בשלבים, כאשר כל שלב חייב להתבצע בצורה מדויקת, מקצועית וקפדנית וכאמור, רק חברה מנוסה, תהיה ערוכה לעמוד בסטנדרטים המבוקשים. השלב הראשון בתהליך, הינו תכנון מקיף וקפדני של אותו חדר נקי, לאחר הבנה מקיפה של מלוא הדרישות והצרכים של המזמינים.
בשלב הבא, שלב ההקמה בפועל, החברה אמורה להקפיד להשתמש בחומרי הגלם המתאימים והאיכותיים העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר האפשריים, זאת, על מנת לשמור על מידת ניקיון וסטריליות בחדר.
בהמשך, החברה הנבחרת אמורה לספק כלי ניקוי וציוד לחדרים נקיים, ציוד העומד בתקנים המחמירים ובסטנדרטים הגבוהים האפשריים  - בחירה בציוד לא מתאים, כזה אשר לא עומד בסטנדרטים הנדרשים עלול לגרום לזיהומים ולבעיות בתהליכי ייצור בחדרים הנקיים ובכך להסב נזקים כספיים רבים. 
כמובן, שגם אחרי שתכנון ובניית החדר הושלמה, זה עדיין לא זמן לשקוט על השמרים, מכוון, שיש להקפיד על תחזוקת החדר בצורה שוטפת, תוך הקפדה על ביצוע בדיקות תקינות מקיפות, אחת לכל תקופת זמן קצרה. 
מהסיבות הללו, בעת בחירת חברת הנדסה לצורך המטרה, מומלץ לשים דגש על הפרמטרים הבאים: 

 • ניסיון – בדומה לתחומים אחרים, גם בעולם החדרים הנקיים, ניסיון רב שנים בתחום, יכול להעיד על רמה מקצועית גבוהה ועל אמינות החברה ו/או העומדים מאחוריה. לכן, מומלץ לשים דגש על פרמטר זה בהליך הבחירה.

 • השירותים אותם החברה מציעה – לא כל חברות ההנדסה המתמחות בבניה ותכנון חדרים נקיים, מציעות ומייעדות את שירותיהן לכלל התעשיות. מהסיבה הזאת, יש לוודא שהחברה מחזיקה בניסיון, בידע ובכלים לבניית החדר הנקי מהסוג המבוקש ובסטנדרטים הרצויים.

 • הליך העבודה של החברה – מומלץ לערוך בירור מקדים לגבי שלבי העבודה על פיהם פועלת החברה. כדאי לוודא שהחברה מקפידה על מתן שירותי ייעוץ מקדימים כמו: ייעוץ לוולידציה וכמובן, מחלקת את תהליך התכנון וההקמה לשלבי עבודה מסודרים וברורים, תוך שיתוף ושיקוף הלקוחות לגבי כל אחד משלבי העבודה. 

 • מחירים – טווח המחירים של חדרים נקיים הינו גבוה ומורכב מפרמטרים רבים כגון: גודל החדר או החדרים הנקיים, ייעוד החדר, סוג ורמת הציוד הנדרש לאותו החדר ועוד. 
  כמובן, שהמחיר מושפע גם משיקולים פנימיים שונים של כל חברה, לכן, ההמלצה תהיה לעשות סקר מחירים מקדים, על מנת לוודא שמדובר במחיר הוגן.

 • המלצות/ תיק עבודות – מומלץ להתעמק ברשימת הלקוחות של החברה – רזומה אשר כולל חברות גדולות ומובילות, יכול להעיד במידה רבה על הרמה המקצועית של החברה.  קיימת אפשרות גם לבקש המלצות, כאשר המלצות ייעודיות יכולות להיות פרטניות ולהעיד על רמתם המקצועית של העובדים ועל טיב ציוד לחדר נקי. 
  רוב החברות ההנדסיות אשר מתמחות בתכנון ובנייה של חדרים נקיים, תחזיק ברשותה תיק עבודות אשר כולל תיעוד של פרויקטים קודמים אותם היא ביצעה – מומלץ להתעמק גם בנושא הזה. 

אז כמובן שדגש על כל אותם הפרמטרים יכולים לסייע בבחירה מושכלת ונבונה בחברת הנדסה, יחד עם זאת, חשוב להיות מודעים גם למיתוס שיכול להטעות בהליך בחירת החברה ולכן, חשוב לנפץ אותו. 
יש אנשים אשר מעדיפים למקד את הבחירה בחברת הנדסה גדולה ובכן, מדובר באחד מהמיתוסים הגדולים והשגויים ביותר. חברת הנדסה קטנה, המורכבת מצוות מקצועי ואיכותי, תעבוד בשיתוף פעולה גדול יותר בין העובדים וההיכרות ביניהם תהיה טובה יותר. מעבר לכך, בחברה קטנה, הלקוח זוכה לקשר ישיר ואישי עם אנשי המפתח של החברה, מה שייטיב את השירות אותו הוא עתיד לקבל. 


בשורה התחתונה, כמו בתחומים רבים אחרים, גם בהליך בחירת חברת הנדסה לצורך תכנון והקמה של חדר נקי לכל מטרה - ידע יהיה שווה ערך לכוח. 
כך, שככל שיאספו מידע מקדים הן על הליך העבודה והן על חברת ההנדסה בה אתם שוקלים לבחור לצורך המטרה, כך יעלו הסיכויים לבחור בסופו של תהליך את החברה הערוכה להעניק לכם את השירות המקצועי ביותר בדרך לתוצאה האיכותית האפשרית.